אז מה קורה בבורמה?


27 Jun

רצח העם בבורמה (הקרויה גם מיאנמר) הוא המשבר ההומניטרי בעל ההחרפה המהירה ביותר בעולם כיום. בשנתיים האחרונות ברחו מבורמה קרוב למיליון פליטים וכ-10,000 בני אדם נרצחו. ארה"ב והאיחוד האירופי הטילו אמברגו נשק על בורמה, אולם מדינת ישראל ממשיכה לאפשר את הייצוא הביטחוני ממנה למדינה זו.

מאת אביב אליצור ונווה פורת

בורמה קיבלה עצמאות בשנת 1948, ומאז ועד ימינו מתנהלת במדינה מלחמת אזרחים (מהארוכות בהיסטוריה). בשנות השישים, באמצעות הפיכה, תפסה את השלטון חונטה צבאית (קבוצת קצינים השולטת במדינה) שהקימה דיקטטורה אכזרית וידועה לשמצה. 

ב-2011 נעשה ניסיון ליצור מרחב דמוקרטי בבורמה ובמהלכו אף נערכו בחירות, אולם בפועל, החונטה ממשיכה לשלוט  במדינה ללא כל הגבלה. 

בשנת 1982, החונטה הכינה רשימה של 135 קבוצות אתניות, שמטרתה להגדיר את הקבוצות שחבריהן זכאים לקבל אזרחות במדינה. בני הקבוצות שלא נכנסו לרשימה הזאת- נותרו בלי זכאות לאזרחות. קבוצת ה-Rohingya, מיעוט מוסלמי במדינה, לא מופיעה ברשימה ,ולכן כמיליון גברים, נשים וילדים מאותה קבוצה משוללים כל מעמד וזכויות בבורמה. מאז שנות ה-90 החונטה גם הפסיקה להנפיק תעודות לידה לקבוצת ה-Rohingya.

מאז אוקטובר 2016, כוחות הביטחון של החונטה מבצעים פשעי מלחמה, בעיקר במדינות Shan ו-Kachin, ופשעים נגד האנושות במדינת Rakhine כלפי בני קבוצת ה-Rohingya. בין אוגוסט 2017 לאפריל 2018 ברחו כ-700,000 פליטים מבורמה לבנגלדש. המשבר בבורמה הוא בעל ההתדרדרות המהירה כיום (במובן של כמות הפליטים ביחס למשך הזמן שבו הוא מתרחש). סך כל הפליטים נאמד על כמיליון. כ 10,000 מבני הרוהינגה נרצחו, ומתוכם לפחות 730 ילדים בחודש שלאחר פרוץ האלימות. כ 43,000 מוגדרים כנעדרים.

כוחות הביטחון של החונטה והמליציות הקשורות אליה, ממשיכים כל הזמן לעצור, לענות ולרצוח בין היתר- בני מיעוטים אתניים ודתיים, פעילי אופוזיציה וזכויות אדם, חקלאים המתנגדים לנישולם מאדמתם, עיתונאים וסטודנטים.  


מגייסים קטינים כחיילים; משתמשים באונס ובתקיפות מיניות של נשים, גברים ,ילדים וילדות כנשק מלחמה באזורי הקונפליקט; מבצעים פשעי מלחמה והפרות של החוק הבין-לאומי ; מעבידים בכפייה אוכלוסייה אזרחית; מפקיעים אדמות לצורך בזיזת משאבים; ממשיכים לבצע מעקב אינטנסיבי נגד פעילים בחברה האזרחית ועיתונאים; מגבילים את הגישה של ארגוני הסיוע וזכויות האדם הבין-לאומיים לאזורי הקונפליקט; שוללים את חופש התנועה, הזכות לבריאות ואת הזכות למשפחה באמצעות משטר היתרים סבוך- ועוד כיו"ב...מגייסים לגייס קטינים כחיילים; משתמשים באונס ובתקיפות מיניות של נשים, גברים ,ילדים וילדות כנשק מלחמה באזורי הקונפליקט; מבצעים פשעי מלחמה והפרות של החוק הבין-לאומי ; מעבידים בכפייה אוכלוסייה אזרחית; מפקיעים אדמות לצורך בזיזת משאבים; ממשיכים לבצע מעקב אינטנסיבי נגד פעילים בחברה האזרחית ועיתונאים; מגבילים את הגישה של ארגוני הסיוע וזכויות האדם הבין-לאומיים לאזורי הקונפליקט; שוללים את חופש התנועה, הזכות לבריאות ואת הזכות למשפחה באמצעות משטר היתרים סבוך- ועוד כיו"ב...  

הייצוא הבטחוני הישראלי לבורמה. 

על פי דיווחים שונים בישראל ובחו"ל, מדינת ישראל מקיימת קשרים בטחוניים עם החונטה בבורמה מזה עשרות שנים, גם אם לא ברצף:

  1. בספטמבר 2015, בשעה שהקהילה הבין-לאומית עצרה את נשימתה לקראת הבחירות ההיסטוריות שהתקיימו ב-8.11.2015, מדינת ישראל אירחה בחשאי את ראשי החונטה. ראשי החונטה הגיעו לישראל ל"מסע קניות" בתעשיות הביטחוניות הישראליות, נפגשו עם נשיא המדינה, הרמטכ"ל וראשי מערכת הביטחון, ואף ביקרו בבסיסי חיל הים וחיל האוויר. אף שמשרד הביטחון ניסה להסתיר את הביקור ובאופן חריג לא דיווח עליו לתקשורת, ראש החונטה, הגנרל Min Aung Hlaing, פרסם מיוזמתו בעמוד הפייסבוק האישי שלו תמונות מהביקור, וחשף כי דיבר עם נציגי ישראל על רכישת ציוד צבאי ואימונים, וכן, רכש ספינות קרב מדגם. Super Dvora MK3.
  2. בהמשך לביקור ראשי החונטה בישראל ,בתאריך 27.6.2016, יום לפני פרסום הדו"ח של האו"ם שקבע כי ייתכן שפשעי החונטה עולים לכדי פשעים נגד האנושות, ביקר ראש סיב"ט (אגף הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון), תא"ל (מיל') מישל בן ברוך, בבורמה ונפגש עם ראשי החונטה שם. מן הסתם אין מדובר בביקור גומלין נימוסי בלבד. שוב, הדבר פורסם בעמוד הפייסבוק האישי של הגנרל Min Aung Hlaing. אין צל של ספק ,כי הפומביות שניתנה במפתיע מצד החונטה ליחסים הסודיים ארוכי השנים, נועדה לשרת את האינטרסים שלה. זאת לנוכח מאבקה לבצר את מעמדה הפנימי והבין-לאומי בתקופה של שינוי שלטוני רגיש, ומאבקה לשמור על חסינות חבריה מפני העמדה לדין על הפשעים שעשו.
  3. במהלך חודש אוגוסט 2016 פורסמו באתר חברת Tar Ideal Concept Ltd הישראלית, תמונות מאימונים בבורמה, עם רובי CornerShot תוצרת ישראל.
  4. לפי אתר האינטרנט של אגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני, קיים נציג קבוע מטעמו לקידום הייצוא הביטחוני לבורמה.
  5. באוגוסט 2018 הטילה ארצות הברית אמברגו נשק על מיאנמר, ובספטמבר הטיל גם האיחוד האירופי.הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.