אז מה קורה בדרום סודאן?


30 May

דרום סודן שרוייה כבר שנים במלחמת אזרחים עקובה מדם, בזמן שאזרחיהן נסים על נפשם לישראל, המדינה מייצאת נשק ומתדלקת את שפיכות הדמים.

  1. . מאז 15.12.2013 מתנהלת מלחמת אזרחים בדרום סודן, בין קבוצות אתניות ופוליטיות יריבות, המהווה המשך למלחמת האזרחים העקובה מדם הקודמת שנמשכה במשך כ-22 שנים, עד לעצמאות המדינה מסודן. כתוצאה מהמלחמה הנוכחית, עד כה ישנם לפחות עשרות אלפי הרוגים, מיליוני פליטים, עקורים ואזרחים הסובלים מרעב. אין ספק כי הצדדים הלוחמים, ובפרט ממשלת דרום סודן והמליציות הקשורות אליה, מעורבים בפשעי מלחמה, פשעים נגד האנושות והפרות חמורות של זכויות אדם.
  2. כוחות הביטחון של ממשלת דרום סודן והמליציות הקשורות אליה, פועלים בשיטה של "אדמה חרוכה", פושטים על כפרים של אזרחים המזוהים מבחינה פוליטית או אתנית עם האופוזיציה, מוציאים להורג את הגברים, אונסים את הנשים והילדות ואח"כ שורפים אותן בעודן בחיים, וחוטפים את הילדים כדי שישמשו כחיילים.
  3. לפי האו"ם, קיימות ראיות מוצקות לכך שהממשלה הדרום סודנית משלמת שכר לכוחות הביטחון שלה באונס נשים וילדות, וכי אונס הוא פרקטיקה מקובלת בקרב כוחות הביטחון והמליציות של הממשלה.
  4. על פי דוחות של ארגונים בין-לאומיים, בעסקה שתווכה ע"י ראש שירות הבטחון הדרום סודני, תוך עקיפת המנגנונים הפורמליים בדרום סודן לרכישת נשק, נרכשו בשנת 2013 מישראל רובי גליל אייס, אשר נמסרו למיליציה של הממשלה, הקרויה "Anyoor Mathiang", והתאמנה בחווה הפרטית של הנשיא הדרום סודני. הרובים שימשו את המיליציה לטבח בבני שבט הנואר בדצמבר 2013 בבירה ג'ובה, טבח המסמל את פרוץ מלחמת האזרחים בדרום סודן.
  5. החל מינואר 2016 פנו פעילים במאבק ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה בבקשה שיורו על פתיחת חקירה פלילית נגד בעלי הרישיון לייצוא רובי הגליל אייס הנ"ל, והגורמים במשרדי החוץ והביטחון שאישרו את מכירות הנשק המפוקפקות הללו, בגין סיוע בפשעי מלחמה ובפשעים נגד האנושות.
  6. הגורמים המשפטיים הנ"ל בחרו להתעלם מהפנייה, ובזמן שהעניין נותר ללא התקדמות כלשהי, על-פי הדיווחים המיליציה המוזכרת משתתפת כיום בטיהור האתני ובפשעים נגד האנושות בדרום ובמרכז המדינה.
  7. מאז, האו"ם אף חזר והתריע כי המצב בדרום סודן עלול להידרדר לרצח עם של ממש. היועץ המיוחד של האו"ם למניעת רצח עם, Dieng Adama ,ביקר בסוף שנת 2016 בדרום סודן. Dieng נפגש עם גורמים שונים בממשלה, באופוזיציה, בארגונים ההומניטאריים, וגם ביקר באזור העיר Yei בדרום המדינה. אזור זה הפך לעקוב מדם: Dieng גבה שם עדויות על רצח, אונס, חיתוך איברים, מקרים של חיתוך משפחות שלמות במצ'טות וגופות שנמצאו בנהר. Dieng הזכיר לקהילה הבין-לאומית שרצח עם לא מתחיל בבוקר אחד. רצח עם הוא תהליך שבמהלכו מזדמנים די והותר סימני אזהרה למי שמעוניינים לשים לב אליהם. למרבה הצער Dieng קבע כי בדרום סודן נוצרו התנאים להידרדרות לרצח עם – המלחמה בדרום סודן הפכה מסכסוך פוליטי על משאבים וכוח לסכסוך אתני, הכלכלה והסכם הפיוס מרוסקים, התקשורת משמשת להסתה ולהפצת שנאה, קורבנות האונס והרצח נבחרים לפי השתייכותם האתנית והפוליטית, ותפוצת הנשק נרחבת.
  8. לאור העובדות הללו, נראה כי אם דרום סודן אכן תגיע למצב כה חמור, נשק ישראלי ישמש למרבה הצער לרצח עם של ממש (ולא בפעם הראשונה).

תודה לאביב אליצור ונווה פורת על איסוף המידע.


"כבר כעת יש תהליך עקבי של טיהור אתני בכמה אזורים בדרום סודן, תוך כדי שימוש בהרעבה, במעשי אונס קבוצתיים ובשריפת כפרים; בכל מקום שאליו הגענו ברחבי המדינה הזו שמענו תושבים מספרים שהם מוכנים לשפוך דם כדי להחזיר את אדמתם", סיפרה יסמין סוקה, ראש צוות האו"ם שסיים ביקור בן עשרה ימים.

דרום סודן הפכה למדינה עצמאית ביולי 2011, ואת רוב הזמן שעבר מאז היא העבירה בלחימה. בשנת 2013 גלשה היריבות בין הנשיא לבין סגנו למלחמת אזרחים. ב- 2015 הם חתמו על הסכם שלום, אבל הלחימה וההתקפות על אזרחים נמשכות. רוב אירועי האלימות הם עימותים בין קבוצות אתניות שונות.

יותר מ-1.1 מיליון מאזרחי דרום סודן נאלצו לברוח מהמדינה ו-1.8 מיליון הפכו לפליטים בארצם. הקורבנות האחרונים היו באזור אקווטוריה, שם בתים הועלו באש ואנשים נעקרו מבתיהם על בסיס אתני.

לפי ועדת האו"ם חבריה שמעו עדויות רבות על גופות שנמצאו ליד כבישים ראשיים, על רעב ועל תושבים הבורחים למדינות שכנות על בסיס יומי. הוועדה קראה לקהילה הבינלאומית להאיץ את הפריסה של כוח שמירת השלום, בן 4,000 חיילים, ולוודא שהוא נפרס גם באזורים שמעבר לבירה ג'ובה.

יו"ר הוועדה סוקה סיפרה כי מספר מקרי האונס שמבוצעים על ידי חיילים מכל הארגונים והמיליציות בדרום סודן בלתי נתפש. "עובדי סיוע מספרים שמעשי האונס כה שכיחים עד שאונס הפך לדבר 'נורמלי'", אמרה. "מה זה אומר עלינו, שמקבלים זאת ובכך גוזרים על הנשים האלה גורל בלתי ניתן לתיאור?".

מתוך ynet

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.